tr en

İKİNCİ EL ARAÇLAR2. EL ARAÇ ALIRKEN DİKKAT !!

Günümüzde ikinci el araç alırken herhalde en çok sorulan soru “Araç alırken en çok neye dikkat etmeliyim?”  değil midir?

Bu sorunun cevabı çok da basit değildir. Araçların üzerinde 12 yıllık tecrübemiz hangi aracın “doğru” araç olduğunu göstermektedir ve bu duyguyu da ifade etmek çok zordur.

Doğru fiyat olduğundan emin olun.

Kulağınıza biraz kaba gelebilir fakat emininiz ki alım satım yapan tüm satıcılar aynı şekilde düşünmektedir. Söyleyebileceğimiz şu ki, alabileceğiniz en iyi aracı alın. “En iyi” herzaman en son model ve en düşük kilometredeki demek değildir. Porsche araçlar genelde inanılmaz sağlam ve ortalama bir sürücünün yıpratabileceğinden daha dayanıklı olarak üretilmektedirler. Sonuç olarak, 200,000 km yapmış bir araç halen çok çekici olabilmektedir, tabiki doğru fiyat olduğu sürece.

Araç Kilometresi.

Güvenirlilik açısında bakıldığında, 200,000 km’deki bir araç 50,000 km’deki araç kadar iyi olabilir, fakat psikolojik açıdan bakıldığında değer olarak en azından %25 altında olacaktır. Buradaki en önemli mesaj, yüksek km’deki bir araç da düşük km’deki bir araç kadar keyifli olabilmektedir. Tabiki aracın kilometresi ve motor çalışma saati standart saatlerde olduğu sürece.. çünkü kilometre sayacının geriye alınması çok da zor bir işlem değildir.

Herşey detaylardadır.

Açıkçası detaylı bir servis geçmişi aracın yapmış olduğu kilometreden daha önemlidir. Bakımlı olan bir aracın kilometresi yüksek olsa bile yapılması gereken işlemlerin tamamlanmış olması kullanım ömrünü doğrudan etkilemektedir. İlginizi çeken aracın her nerede yapılmış olursa olsun servis geçmiş kayıtlarını sahibinden talep etmeyi unutmayın.

Uzmanına danışın.

İkinci el araç satın alma sürecinde aracın durumu hakkında muhakkak bir uzman görüşü alınmalıdır. Bu konuda yetkili veya markaya gönül vermiş üretici onaylı eğitim sertifikasına sahip özel servislere danışmalısınız. Araçlarınıza ehil olmayan kişiler tarafından yapılan kontroller beklenmedik maliyetler yaratabilir.

Araç kozmetiği ve Boya

Birçok araçta kozmetik olarak çeşitli boya ve onarım işlemleri yapılmış olabilir. Kaliteli ve standart bir işlem yapılmış olduğu sürece bu durum bir endişe yaratmamalıdır. Bu konudaki tecrübe ve deneyimimiz sizlere destek olabilecek diğer bir noktadır. İyi bir uzman araca baktığında size birkaç dakika içerisinde boyanın durumunu veya güvenilir olmayan bir durum olup olmadığı konusunda fikir verebilir.

Birçok kişi için bir diğer önemli kriter ise renktir. Dönemsel olarak bazı renkler o dönem için popülerdir. Dolayısı ile ikinci el araç ararken sabit renklere odaklanmak yerine farklı renkleri de kabullenmek size daha fazla alternatif sunacaktır.

Sonuç olarak, sizi temin ederiz ki başlangıçta doğru aracı alırsanız, kullanıma/zamana bağlı değer kaybına ve araca sahip olma maliyetlerine (bakım, arızalar, lastik, sigorta vs..) rağmen keyif alacağınız bir alışveriş yapmış olursunuz.

EVA MOTOR EKİBİ

HABERLER
Tümünü Görüntüle »
MAKALELER
Tümünü Görüntüle »
Servis Anket

Aracınızı servise bakıma götürdüğünüzde hangisi daha önemlidir?